Песто

13 ноември, 20110
Pea Pesto Crostini

Состојки:

1/4 чаша борови јатки (за замена може и некое друго јаткасто овошје, на пр.Ореви)

1 чешне лук

3 чаши свеж босилек

1/4 чаша рендан пармезан

1 лажица сок од лимон

1/4 чаша маслиново масло

Сол и бибер

Подготовка:

Тостирајте ги  боровите јатки на суво во тавче се дур не добијат златно кафеава боја (мешајќи често), за време од 3 минути. Во блендер исецкајте ги јатките и лукот, додадете ги босилекот, пармезан  и сокот од лимон и блендирајте се додека не добиете ситна каша. Пополека додавајте го маслиново масло и продолжете со блендирање се додека не добиете мазна и ситна каша, на крајот додадете сол и бибер по желба.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş