Пица пита

25 декември, 20110
pica pita

Потребни состојки:

1 кг. Кори

5 јајца

250 мл. кисела павлака

300 гр. шунка

300 р. Кашкавал

300 гр. шампињони

сусам

Припрема:

Изматете ги јајцата со киселата павлака. Во таа смеса додадете ја сецканата шунка, ренданиот кашкавал. Печурките издинстајте ги со малку масло, па оставете ги да се изладат, исецкајте ги и додадете ги во смесата.

Земете четири кори, премачкајте ги со смесата и свиткајте ги во ролат. Повторете ја постапката се додека не ги потрошите состојките.

Ролатите ставете ги во намрсена тава и одозгора попрскајте со сусам. Печете на температура од 220 степени околу 30 минути, односно се додека питата не добие златно румена боја. Добар апетит!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma