Пиењето алкохол поштетно за женскиот, отколку за машкиот мозок

16 јули, 20110
drunk

Пиењето алкохол може да има долгорочни негативни ефекти на мозокот на тинејџерките, отколку на момчињата на нивна возраст, покажала една студија направена на Универзитеот во Калифорнија и Универзитетот Стендфор.

Под пиење алкохол се подразбира 4 чаши пијалок за девојчињата, додека за момчињата е 5 или повеќе чаши. истражување било направено со 95 американски тинејџерки, од кои 40 признале дека понекогаш се опијануваат. Врз основа на резултатите од магнетна резонанца на мозокот, биле утврдени промени во мозочната активност кај тинејџерките кои се опијануваат, за разлика од оние кои не го правеле тоа.

Разликата е забележана во мозчните делови одговорни за внимание и меморија. Оваа разлика се задржува и откако ќе се отрезнат тинејџерките. Штетното дејство на алкохолот исто така подоцна се манифестира со хормонални промени, побавен метаболизам, поголем процент на масти во телото.

Американскиот тим на експерти истакнува дека три до десет од локалните тинејџери во последната година од средното школо, пријавуваат дека во последните месец дена неколку пати биле опијанети.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit