Почина режисерот Сидни Ламет

11 април, 20110
77th Annual Academy Awards - Governors Ball

Легендарниот режисер Сидни Ламет почина во својата 86-та година. Роден во 1924 година, Сидни својата кариера ја започнал најпрво како актер, а потоа почнал и да режира.

Негови најпознати филмови се : “ Dog Day Afternoon” и “Serpico”, фил со кој се прослави актреот Ал Пачино.

Иако бил пет пати номиниран на Оскар, Сидни никогаш не го добил филмското признание Оскар.

Последен филм кој тој го режирал е филмот”Before the devil knows you’re dead” во 2007-та година.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma