Покрај екстазите, сега и алкохолот бил добар за здравјето:) па што е штетно за здравјето?!:)

21 август, 20110
cheers

Новите истражувања покажаа дека е потребно за спречување на Алцхајмеровата болест да се напиете чаша или две алкохолни пијалоци.

Наодте од 140 студии во кои од 1977 година, учествувале 365 илјади луѓе, покажало дека луѓето кои умерено пијат алкохол за 23% имаат помали шанси да ја развијат Алцхајмеровата болест и други когнитивни нарушувања.

Мерката која е корисна е еден чаша алкохол за жени или две чаши за мажи.

Истражувачите на Лојола, Универзитетот за медицина во Чикаго, откриваат дека виното има подобар ефект од пивото, но сите студии не ги испитале разликите помеѓу алкохолните пијалоци.

-Ова откритие не е конечно, вели истражувачот Мајкл Колинс.

Експертите не утврдиле зошто алкохолот ја има оваа заштитна функција, но веруваат дека се “виновни” неговите анти-инфламаторни ефекти.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit