Пол позицијата во Истанбул за Ветел

7 мај, 20110
vettel-suzuka

Актуелниот шампион во Формула 1, Себастијан Ветел продолжи да доминира во квалификациите сезонава. Ветел ќе стартува од пол позицијата и на четвртата трка сезонава, во недела во Истанбул парк.

Друштво на Германецот во првиот ред ќе му прави клупскиот колега од Ред Бул, Марк Вебер, додека од вториот ред ќе стартуваат Нико Розберг (Мерцедес) и Луис Хамилтон (Мекларен). Петто време во квалификациите за Големата награда на Турција оствари Фернандо Алонсо (Ферари), а шести беше Џенсон Батон (Мекларен).

Генералниот пласман во конкуренција на возачичи пред утрешната трка во Истанбул изгледа вака:
1. Себастијан Ветел (Ред Бул) 68 бода
2. Луис Хамилтон (Мекларен) 47
3. Џенсон Батон (Мекларен) 38
4. Марк Вебер (Ред Бул) 37.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi