Постигнати првите договори меѓу Белград и Приштина

3 јули, 20110
Love--Birds
Претставниците на Белград и Приштина постигнаа  прв конкретен договор во Брисел, за време на петтата рунда на преговори, кој ќе стапи во сила во најкраток можен рок. Спроведувањето ќе го следи заедничка работна група.
Дијалогот кој се спроведува под покровителство на Европската унија, донесе конкретни резултати во однос на слободата на движење, изводи на родени, и достигна принцип договор за решавање на прашањето за признавање на факултетските  и училишни дипломи.
Како што е наведено во ЕУ, договорите ќе влезат во сила откако тоа ќе биде “оперативно изводливо”, а нивното спроведување ќе биде гарантирано преку работна група во која ќе членуваат претставници на Белград, Приштина и ЕУ.
“Ние веруваме дека остварувањето на овие аранжмани еден голем позитивен чекор. Ова решение во голема мера ќе го олесни животот на српското население во Косово и Метохија, и дека суверенитетот на Србија на било кој начин не е компромитиран, ниту пак ја призна т.н. независноста на Косово” , рече шефот на белградскиот тим Борислав Стефановиќ, по завршувањето на преговорите.
Според договорот, Белград до “ЕУЛЕКС“ ќе ги достави копиите од регистри од кои ќе може да се добијат копии од изводи кои се наоѓаат во Приштина.
Прашањето на слободата на движење се реши така што идните граѓани на Србија кои живеат во Косово и Метохија, ќе се служат или со “РК” регистарски ознаки или “РКС”, кои имаат атрибутите на “т.н. држава Косово”. На целата територија на Србија, сепак, ќе биде можно движење само на возила, со таблички “КС”.
Прашањето на слободата на движење е регулирано и со употребата на лични карти издадени во Косово, а не на “косовските пасоши”, на кои Приштина инсистира од самиот почеток на дијалог, така што српската полиција на административната граница ќе им издава на граѓаните два документи.
Постигнат е договор и за признавање на универзитетски дипломи кој предвидува документот да се провери од страна на трета академска институција или меѓународна организација.
За време на средбата станало збор и за телекомуникации, катастарот, царински пломби и енергија, и се дадени и ставови во врска со прашањето на верското и културното наследство, како и за регионалната соработка.
Посредникот во преговорите од Европската унија Роберт Купер вели дека се согласува со претставниците на Белград и Приштина кои имаат постигнато договор во Брисел со што се приближуваат кон Европската унија, но не ги прејудицира своите позиции во врска со статусот на Косово.
“Овие договори не во спротивност со позицијата на двете страни во врска со статусот на Косово. Србија не го признава Косово, додека Косово не се откажува од нивниот статус,” вели Купер.
Извор: Нетпресс

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit