Претседател на германска партија имал љубовна врска со малолетничка

15 август, 20110
a96669_a440_crankcalls

Кристијан вон Ботичер (40), претседател на партијата CDU за германската покраина Шлезвиг-Холштајн, минатата ноќ признал дека бил во љубовна врска со 16-годишна малолетничка, и веднаш поднел оставка. Кристијан изјавил дека во 2010 година бил во врска со младата девојка и дека таа врската треала неколку месеци, пишува Билд.
Кристијан вон Ботичер наводно би требало да го наследи председателот на владата за германската покраина Шлезвиг-Холштајн, Питер Хари Карстенсен, кој изјавил дека нема да се кандидира на изборите во покраината закажани во мај 2012 година. На итниот состанок на партиските лидери во Келн, било одлучено Кристијан и понатаму да остане претседател на CDU за германската покраина Шлезвиг-Холштајн.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi