Продолжен притворот на Љубе Бошкоски

6 јули, 20110
ljubeboskovski

За 30 дена му продолжен притворот на лидерот на Обединети за Македонија Љубе Бошкоски, одлучи Кривичниот Совет на Основниот суд Скопје 1.

Бошкоски беше уапсен од полицијата поради нелегално финансирање кампања и злоупотреба на службената должност како претседател на Обединети за Македонија по неколкумесечно следење.

Во багажникот од автомобилот на Бошкоски полицијата пронајде 100.000 евра во хартиени кеси.

На Бошкоски му се заканува казна од вкупно 8 години за двете кривични дела за кои се сомничи.

Извор: Нетпресс

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma