Прв меѓународен лет на авионот кој лета со помош на соларна енергија

13 мај, 20110
solar-impuls-498

“Solar impuls”, швајцарскиот експериментален авион кој го држи светскиот рекорд, со лет од 26 часа исклучиво со помош на соларната енергија, денеска тргна од западна Швајцарија на прв меѓународен лет за Белгија.

На авинот со седум седишта ќе му бидат потребни 12 часа за летот до бриселскиот аеродром, пренеле агенциите.

Соларниот авион со најнова технологија, кој има распон на крилата како и големите авиони, но не е потежок од обичен автомобил, својот прв историски лет го направи во јули 2010 година, како прв авион кој летал повеќе од 24 ќаса напојуван само од соларна енергија.

Овој авион е дело на швајцарскиот истражувач Бертранд Пикард, на кој му биле потребни седум години да го направи првиот прототип на “solar impulsa”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi