Првите жртви на одмаздата на Ал Каеда

3 мај, 20110
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Само неколку часа по објавувањето на веста дека Осама Бин Ладен е убиен во Пакистан, во земјата во близина на една џамија во Чаршада одекнала експлозија во која загинаа жена и три деца. Истовремено, во САД безбедносните мерки се подигнати на највисоко ниво.
Светот е внимателен поради можните одмазди на Ал Каеда. Тоа најмногу се забележува на аеродромите во Лос Анџелес и на улиците на Њујорк, што не би требало да зачудува со оглед на тоа дека од Пакистан веќе пристигнаа првите закани од следбеникот на Бин Ладен.

Извор: Нетпрес

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi