Ракетата-носач Аријана 5 полета кон вселената

17 февруари, 20110
Ariane

Синојка ракетата Ариајна Пет тргна на пат кон вселената, по 24 часовно каснење. Натоварена со кислород, храна, облека, резервни делови, гориво и научни материјали за екипажот на Меѓународната вселенска станица. Ракетата ќе патува осум дена до МВС и ќе движи со помош на соларна енергија. Ракетата тежи 20 тони, заедно со товарот, а долга е 10,3 метри и има дијаметар 4,5 метри. Инаку ова е јубилеен 200-ти лет на сите ракети од овој вид. Првиот лет на Аријана е извршен во 1979 година.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma