Редок жолт дијамант на аукција

26 август, 20110
dijamant

Жолт дијамант од 32,7 карати е ставен на аукција на 18 октомври во Њујорк, соопштила аукциската куќа Кристи, додавајки дека пред тоа ќе може да се види во Лондон, Женева и Хон Конг.

Се очекува дека овој исклучително редок скапоцен камен ќе достигне цена од осум милиони долари.
Гемолошкиот институт на Америка (ГИА), кој ја одредува вредноста на дијамантите, го класифицирал овој дијамант помегу нај вредните во својата класа.
Золтите дијаманти кои ја добиваат својата боја од азотот се исклучително ретки. Најпознат е “ Жолтиот дијамант на Тифани“ од  128,51карат кој го купил познатиот златар Чарлс Тифани во 1878година.

Овој дијамант го носела Одри Хепберн на фотографиите за познатиот филм “Појадок во Тифани“

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma