Ручајте лесно неколку пати во неделата и ќе бидете повитки!

25 август, 20110
lesen-ruchek

Овој совет сме го слушнале безброј пати – со внесување на помали оброци ќе придонесете за губење на тежината, но сега тоа е и научно потврдено.

На овој начин диетата не е само што е здрава, но и не остава чувство дека сте гладни, поради што оние кои се одлучиле да ја намалат телесната тежина брзо се обесхрабруваат и се откажуваат од диетата.

Значи, заборавите ги измачувачките диети, невкусни пијалаци за слабеење и нездравата исхрана или гладување, кој сака безбедно да ослабе, неколку пати неделно треба да јаде нискокалорична храна.

Научниците од универзитетот Корнел во Њујорк спроведоа едноставно истражување во кое на испитаниците им беше понудена нискокалорична храна неколку пати неделно, но после тоа тие не беа ниту гладени ниту пак побара дополнителна храна.

Недостатокот на калории, просечно по 250 дневно, испитаниците не го почувствуваа бидејќи нашот организам не регистрира на толку мали количини како голем недостаток. За долги периоди, на пример, неколку месеци, ова може да биде многу ефикасен начин на намалување на калориите, и тоа дури и да не го чувствуваме.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit