Русите засега најкреативни :) направија и летечки автомобили :)

19 август, 20110
Par6374067

Поранешениот руски пилот Валериј Булгаков (72) направи летечки автомобил, можеби изгледа масивно и големо, но рускинот изјавил дека се уште го усовршува и развива.

Валериј потекнува од Калуга, град одалечен 150 километри југозападно од Москва. Тој го модифицирал стариот автомобил од 1987 година, на тој начин што вратите и хаубата ги заменил со полесен материјал и додал крилја.

Летачкиот автомовил со брзина од 96 километри на час, се крева во воздух, но само до висина од три метри, а може да прелета растојание од 180 метри, барем засега.

Иако овој летечки автомобил не е конструиран за комерцијална продажба, Булгаков го патенттирал и го покажал на саемот на егзотични автомобили во Москва.

httpv://www.youtube.com/watch?v=S7sw5S9d9C4

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit