САД ќе воведе санкции против Иран и Сирија

30 јуни, 20110
IRANIAN-PRESIDENT-AHMADINEJAD-VISITS-SYRIAN-PRESIDENT-BASHAR-AL-ASSAD

Американското Министерство за финансии соопшти дека воведува санкции за сириските сили за безбедност заради непочитување на човековите права на антивладините демонстранти, како и санкции за Иран заради поддршка на сириските власти во задушувањето на протестите.
Сите сметки на шефови на четири главни оддели на сириските безбедносни сили се замрзнати, а на сите Американци им се забранува да одржуваат какви било контакти со нив.
Санкции се воведени и за шефот на иранската полиција Исмаил Ахмади Могадам и на неговиот заменик Ахмад-Реза Радан заради помош дадена за сирискиот претседател Башар ал Асад во задушување на протестите, во кои загинаа стотици демонстранти а голем број се уапсени.
“Санкциите укажуваат дека ние ги следиме дејствата на тие лица и поради тоа применуваме мерки против нив“, изјавил портпаролот на Стејт департментот Марк Тоунер.

Извор: Нетпресс

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit