Саудиска Арабија гради највисока зграда во светот

3 август, 20110
kralskakula

Саудискиот милијардер, принцот Алвалид бин Талал изјавил дека потпишал договор во вредност од 1,2 милијарди долари со саудиската “Бинладен груп“ за изградба на највисоката зграда во светот.

Кралската кула, која ќе биде изградена во градот Џидаху, ја претставува првата фаза од изградбата на Кралскиот град, пренесува АР.

Мега проектот е најавен од 2008 година, а завзема површина од 2 километри, а висината на зградата би требало да изнесува на 1000 метри.

Во склоп на зградата би се наоѓале хотел, луксузни апартмани и канцеларии, на површина од околу 5,4 милиони квадратн иметри.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit