Се оженил на 120 години, ама направил и свадба! :)

28 октомври, 20110
108640

Хази Абдул Нур, од Индија, стана најстариот младоженец во светот, откако по втор пат се ожени во својата 120 година од животот. Откако неговата прва сопруга Салима Катум, починала во 2005 година, Нур барал од своите деца да му најдат жена која ќе старее заедно со него.

„Не беше лесно да се најде жена за некој кој има повеќе од 100 години. Но, сепак, со Божја помош, најдовме нова мајка, иако таа е двојно помлада од него, но и таа била еднаш мажена, мажоти и починал, а немале деца“, изјави еден од синовите на Нур.

Инаку, семејството н а страецот Нур, брои повеќе од 122 членови. Има два сина и четри ќерки, и многу внуци.

„Во избирачкиот список пишува дека имам 116 години, но јас имам 120“, изјавил Нур, на чија свадба присуствувале повеќе од 500 гости.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş