Сeпак исламистите зад нападите во Осло! Глобалните помагачи на Џихад ја преземаа одговорноста за нападот во Норвешка!

23 јули, 20110
74151

Терористичката група “Глобалните помагачи на Џихад“ ја превземаа одговорноста за бомбашкиот напад кој беше спроведен пред владата во центарот на Осло. Според експертот за тероризам, Вил Мекантс од американскиот истражувачки институт CAN кој го проучува тероризмот, групата издала соопштение во кое се наведеува дека нападот претставува одговор на присуството на норвешки војки во Авганистан и за некои наводни навреди против пророкот Мухамед, пишува Њујорк Тајмс.

“Предупредивме дека ќе направиме повеќе напади, по оној во Стокхолм. Ова е само почеток, многу повеќе допрва ќе следи“, порачала групата.

Норвешка е членка на НАТО и има мал воен контингент во Авганистан, а лидерот на Ал Каеда Ајман ал-Завахри, ја стави оваа земја во скандинавските група на земји кои се потенцијални цели на терористички групи.

Норвешка весници во 2006 година,  објавените карикатури на пророкот Мухамед, чии креатори биле дански автори.

Полицијата не објави дали експлозијата во Осло е терористички напад, но, според американскиот весник, надвор од зградата на владата се гледа  автомобил што бил тешко разурнат, а голем дел од тротоарот целосно уништен.

Полицијата претходно соопшти дека големите експлозии предизвикана од една или две бомби, можеби, биле ставени во автомобил паркиран пред зградата на владата, но се уште не се знае кој стои зад нападот.

http://www.youtube.com/watch?v=SmYsebehTqY&feature=player_embedded

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit