Северна Кореја се закани дека ќе ги уништи САД и Јужна Кореја

24 април, 20110
kim
Севернокорејскиот министер за одбрана, Ким Јонг Чун денес се закани дека ќе ги уништи САД и Јужна Кореја.
Тој, на националниот состанок во Пјонгјанг, на годишнината од основањето на вооружените сили, рекол дека севернокорејската војска не знае за милост и дека ќе ги уништи сојузниците САД и Јужна Кореја доколку почнат војна против неа.
САД и Јужна Кореја започнаа заеднички воени вежби кои ги изведуваат секоја година.
Сeверна Кореја многу пати се заканува со војна, затоа што ги смета заедничките воени вежби како подготовка за напад на нејзината територија.

Извор: Нетпрес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi