Почина најпознатиот индиски духовен водач Satya Sai Baba

24 април, 20110
fff

Почина најпознатиот индиски духовен водач Satya Sai Baba, на возраст од 84 години.
Sai Baba, подолго време имал проблеми со дишењето и бубрезите, починал во болница од срцев удар во неговиот роден град Puttaparthi.
Тој уживал голема почит во индиското општество, а имал и многу следбеници низ целиот свет.
Многу верници го сметале за жив бог, а за тоа биле заслужни неговите мистични сили, и способноста да материализира.

Тој бил духовен лидер кој инспирирал милиони луѓе да водат морален и значаен живот, и да веруваат во религијата на “свој морален избор” во животот.

Неговиот живот бил пропратен со контраверзии, вклучувајќи и тврдења за сексуална злоупотреба на машки следбеници, обвинувања кои никогаш не биле докажани.

Родниот град на Satya Sai Baba е претворен во огромен комплекс на хотели, одморалишта, универзитетски згради и неговиот храм кој секојдневно го посетуваат огромен број на верници.

Премиерот Manmohan Singh ја опишува неговата смрт како “непоправлива загуба за Индија”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi