Sex Pistols го добија признанието: Највредна винил плоча на сите времиња

22 април, 20110
sex pistols

Албумот “God Save The Queen” на бендот Sex Pistols не само што им донесе светска слава, и стави обележје на рок музиката деновиве се здоби со уште едно признание. Таа плоча е прогласена за најдобра плоча на сите времиња, поразувајќи ги и Rolling Stones и Beatles. Тие сепак останаа во првите пет.

Експертите вредноста на овој албум ја проценија околу 8.000 фунти. Но, бендот се распадна уште пред да биде објавен нивниот албум, па многу албуми на винил плочите биле уништени. Затоа и е многу тешко овој албум да се најде на пазарот, а тоа ја зголемува неговата цена.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi