Шампањ од 100.000 евра

22 април, 20110
Worlds-oldest-champagne-found-in-shipwreck-1

Локалните власти на финскиот Аландски остров во јуни ќе понудат на аукција две шишиња шампањ стари речиси 200 години, кои биле пронајдени во потонат брод во Балтичкото море. Овие две шишиња шампањ се претпоставува дека се од бродоломите помеѓу 1825 и 1830 година кои се случиле во Балтичкото море. Биле пронајдени вкупно 168 шишиња шампањ кои станаа сопственост на локалните власти na Aland. Енолозите кои ги прегелдувале шиињата откриле дека меѓу нив има и од најстарите марки на шампањ, како на пример Вив Кликоа. Според експертите и дегустацијата проценето е дека едно шише од овој шампањ може да достигне цена од 100.000 евра.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/