Што е целулит?

12 јануари, 20110
smoothshapes11

Терминот целулит, кој е во медицината се појави во почетокот на триесеттите години на минатиот век, вклучува промени во мобилното ткиво на кожата и поткожното ткиво, односно сврзното и масното ткиво од крв и лимфните жлезди кои се наоѓаат во нив. Појавата на целулит може да бидат под генетско влијание, а неговото потекло е фаворизирано од страна на голем број на фактори:
• специфичните физиолошки процеси поврзани со пубертетот
• бременост и менопауза
• хормонални нарушувања
• дебелина
• неурамнотежен исхрана
• недостаток на физичка активност
• пушењето
• алкохол
• тесна облека
• дигестивни нарушувања
Физичката активност, пиењена многу течности и масажа ќе ви помогне во борба против селулитот. По секое туширање, посветете барем половина час за масажа со масло кое вие самите ќе си го подготвите. Измешајте неколку капки бадемово масло, есенцијално масло од лаванда, рузмарин и портокал. Памучни хеланки ставете ги во топла вода во која веќе растворивте сода бикарбона,исцедете ги иоблечете ги. Носете ги 40 минути. Односот нека биде на 1 литар вода една лажичка сода. Со ова, ќе ја подобрите циркулацијата, но и кожата ќе ви биде помека.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi