Што сè ја намалува желбата за секс?

30 март, 20110
article-1246219-0806B854000005DC-946_468x286

Милиони луѓе во светот имаат проблем со ниско либидо, па не е ни чудно што продажбата на лековите за овој проблем е сè поголема. Со таа цел научниците спровеле едно истражување, како би докажале кои намирници и секојдневни навики ја намалуваат желбата за секс.

Белиот леб. Избегнувајте да јадете бел леб. Освен тоа што предизвикува дебелеење ја намалува и желбата за секс.

Лековите за грип и настинка. Научниците тврдат дека овие лекови го намалуваат либидото и може да предизвикаат проблеми со ерекцијата. Тоа особено може да се почувствува кај оние кои и онака имаат ниско ниво на либидо.

Брзо губење на килограмите. Многу жени сакаат да ги изгубат вишокот на килограми и што побрзо да добијат убава фигура чувствувајќи се попривлечно, но со брзото губење на килограмите се убива и желбата за секс.

Желбата за дете. Многу парови не се свесни дека желбата за дете и ставање акцент на тоа може негативно да влијае на желбата за секс. Тогаш мажот се плаши дали ќе успее, и сексот го доживува како стрес.

Телото во облик на јаболко. Луѓето со вакво тело имаат поширок струк и помала количина на хормонот глобулин, кој е важен за пренос на тестостеронот низ телото.

Апчињата за контрацепција. Многу апчиња за контрацепција содржат хормони кои можат да го “излажат” телото и тоа да се однесува како да сте бремени. Тогаш и желбата за секс се намалува.

Недостаток на железо во крвта. Луѓето кои имаат хроничен недостаток на железо во крвта чувствуваат омалаксаност и исцрпеност. А тоа не е состојба која ќе ви ја побуди желбата за секс.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi