Сијалица стара 110 години се уште свети

16 јуни, 20110
naslovnasijalica

Гинисовата книга на светски рекорди неодамна ја прогласи “најстарата сијалица на светот“ која е од 60 вати, произведена пред повеќе од еден век, која се уште свети и функционира.

Оваа светилка која се опира на законите на физиката се наоѓа во пожарникарска станица во Ливермур, Калифорнија.

Сијалицата никогап не престана да свети освен една недела во 1937 година поради снемување на струја. “Никој незнае како е тоа возможно, но таа и понатаму супер работи, иако е произведена пред 110 години“, изјавил официјално лице од Ливермур.

Овој антиквитет од сијалица, која внимателно се чува, стана туристичка атракција, а градот се надева дека од сега кога е запишана во Гинис ќе привлече многу повеќе туристи.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/