Топ листа на најдобрите антиоксиданси

16 јуни, 20110
antioksidanti

Се побројни, поефикасни, со доготрајни ефекти…новата генерација на козметика содржи антиоксиданси кои делуваат против слободните радикали. Бидејќи сигурно ќе ги пронајдете на списокот на состојки на новите козметички препарати запознајте ги антиоксидансите и новното делување:

Ѓумбирот ја стимулира природната детоксикација на кожата и на себе врзува голем дел од слободните радикали кои призлегуваат од УВ зраците.

Витамин Е, во комбинација со витамин Ц, одлично делува против окидативниот стрес предизвикан од прекумерна изложеност на сончева светлина.

Рузмарин го спречува штетното влијание на отровите кои се резултат на смог и загадувањето на воздухот.
Полифенолите од грозје, имаат способност истовремено да се обврзат со различни видови на слободни радикали, но за жал не се особено важни

Eukorion-134 (дериват на манган) ја регулира внатрешната оксидација на телото. Покрај тоа може да се регенерира и е долгорочно ефикасен.

Танини од калинки (шипки, нар) делува три пати посилно на хипероксидација на липидите од танини од црвено вино или зелен чај.

Зелниот чај е исклучително интересен бидејќи има широк спектар на делување, но тоа е тешко да се стабилизира во една формула. Бидејќи како состојка во креми брзо ја губи својата ефикасност, најдобро да ја земате во облик на пилула.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/