Силен земјотрес на Алајска

24 јуни, 20110
Earthquake
Силен земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала бил почувствуван во американската држава Алјаска, а за сега нема информации за повредени или материјална штета.
Според податоците на американскиот сеизмички завод, земјотресот бил забележан во пацифичкиот океан, во делот на територијата на Алеутските острови.
Земјотресот се случил во 18 часот по локално време.
Адлежните власти издале предупредување за цунами, кое е повлечено по еден час од издавањето.
“Имено, забележан бил бран од само шест сантиметри во местото Николску, на островот Умнак и од десет сантиметри кај Адак“, рекол портпаролот од службата за предупредување од цунами во Палермо Беки Легат.
Извор: Нетпрес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma