Со грашок против остеопороза

19 јануари, 20110
green_beans_1920x1200

Грашокот е високо ценет зеленчук кој е богат со хранливи материи како што се витамини, минерали, протеини и шеќери. Овој зеленчук го зајакне имунолошкиот систем, а посебно се препорачува за луѓе кои се изложени на стрес или чувствуваат постојан, хроничен замор. Истражувањата покажуваат дека од грашок зајакнуваат коските и се намалуваат симптомите на остеопороза, го чисти нашето тело и значително ја подобрува крвната слика. Лушпата од грашок прилично тешко се свари, па луѓето кои имаат проблеми со варењето на храната овој зеленчук треба да го користат излупен или да го испасираат.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi