Со правилна исхрана, во борба против ракот

6 јуни, 20110
h-550x450-EatHealthyMain

Потресно е ако дознаете дека некој ваш близок има рак.  Меѓутоа колку и да ви биде тешко морате и понатаму да се борите. За да ја надминете оваа болест ќе мора да го промените начинот на живот и исхраната. Пронајдовме за вас совети како да се борите против ракот, преку исхрана.

Пред се, ќе треба да намалите со внесување на рафиниран шеќер, кој го потикнува растот на клетките на ракот преку инсулин. Потоа, намалете со внесување на омега-6 масни киселини кои ги внесувате преку маргаринот и животинските масти.

Исхраната на луѓето кои боледуваат од оваа тешка болест, треба да биде полна со зеленчук зачинет со билно масло или масло од ленено семе.

Куркумата се покажала како еден од најдобрите зачини во борбата против ракот. Овој зачин може да го додадете на храната со зеленчук, да ја користите како зачин за салати или за супа.

Зголемете ја употребата на брокулата и карфиолот. Треба да користите и соја, а исфрлете ги млекото и млечните производи од исхраната. Користете печурки и зачини како мајчина душица, оригано и босилок. Пробајте да внесете во организмот што повеќе омега-3 масни киселини кои најлесно ќе ги внесете ако јадете мрсна риба.

Што се однесува за овошјето одберете јагоди, малини, боровница, капини и брусница. Можете исто така да косумирате и овошје кое е богато со витамин Ц, а тоа се портокалот, лимон и грепфрут.

Дозволено ви е да се напиете малку црно вино и можете да изедете некоја коцка црно чоколадо. Редовно пијте и зелен чај.

Овој вид на исхрана, покрај тоа што може да ви помогне да го победите ракот, може да ви помогне и во превенција против ракот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi