Сојата помага при уништување на келиите на рак на белите дробови

14 април, 20110
soja izoflavoni

Последното истражување покажа дека компонентата која ја содржи сојата ја зголемува способноста на радијацијата за да се уништат клетките на ракот на белите дробови.

Со цел да се подобри ефектот од радиацијата врз клетките на тумороти во исто време да се заштити остатокот од белите дробови од повреди при радијацијата, потребо е да се внесуваат соините изофлавони, објаснува д-р Хилман, професор на Државниот универзитет за медицина во Детроит.

Природните изофлавони на сојата се препорачува да се внесуваат и пред третманот на зрачење.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma