Солена торта со обланди

11 март, 20110
solena torta so oblandi

Најпрво убаво изматете го маргаринот, додадете ја павлаката, па сирењето и мајонезот и убаво промешајте. Со овој фил премачкајте една обланда, па на неа наредете кругови шунка. Одозгора ставете уште една обланда која ќе ја намачкате со ајвар. Повторете ја постапката додека имате од состојките. На крајот одозгора ставете сецкани кисели краставички.

Потребни состојки:

250 гр маргарин

200 мл кисела павлака

½ кг сирење

300 гр мајонез

1 тегла ајвар

½ кг шунка

5 кисели краставички

1 пакување обланди

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi