Србија дигна раце од Младиќ

30 мај, 20110
0

Најпознатиот српски воен аналитичар Мирослав Лазански за Б92 изјави: Се што направи Ратко Младиќ последниве неколку дена, сосема го сруши митот за еден српски генерал што за србија и србите се бореше низ цела Босна. Иако во центарот на србија синоќа се случуваше агресивен напад врз српската полиција од страна на демонстранти што не се согласуваат со апсењето на Ратко Младиќ, интелектуалната и воено-разузнавачката јавност во Србија сосема има поинакво гледање на работите. Дали очекуваа Ратко Младиќ да си го одземе својот живот за да не заврши “срамно” во рацете на судот во Хаг или очекуваше војнички пристап и однос према целата церемонија што ја изрежира српската држава, останува да се соочат фактите во периодот што следи. Томислав Николиќ од Српската напредна партија, кажа дека чинот на предавањето на Ратко Младиќ е поврзано со неизлечива болест што Ратко Младиќ ја има, видно зборувајќи со нескриени симпатии према “генералот” за кого се колнеше како член на Српската радикална партија. Ќе предизвика ли Младиќ поделба во јавното мислење кај србите и ќе ја зголеми поларизацијата која веќе постои во србија? Младиќ во Вторник лета за Хаг.. Како ќе се одвиваат работите, следи да видиме. Како и да е, правдата на некој начин е задоволена, иако наше мислење е дека војна со преку 200.000 жртви не се прави со 5 генерали и полковници на сите страни учеснички во бившо југословенските војни.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi