Стинг

22 јуни, 20110
thepolice_sting5

Гордон Метју Томас Самнер, подобро познат по својот прекар Стинг е роден на 2 октомври 1951 година. Пред соло кариерата бил Стинг бил главен текстописец, пејач и басиста во рок групата The Police. Како соло музичар и член на рок групата The Police, тој продал преку 100 милиони плочи, има добиено 16 Греми награди за својата работа (првата Греми награда ја добил за “најдобра инструментална изведба” во 1981 година) и еднаш бил номиниран за Оскар за најдобра песна.

http://www.youtube.com/watch?v=zNB4rvHPjPg

http://www.youtube.com/watch?v=6DFekWAxip4

http://www.youtube.com/watch?v=k3EmA-eJPxs

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma