Судир меѓу полиција и студенти во Чиле

16 јуни, 20110
scl20103292039
Во судир на чилеанската полиција со неколку илјади студенти, кои на собир во парк во престолнината Сантијаго барале унапредување на квалитетот на образованието, биле повредени 16 полицајци, а 46 лица биле уапсени.
Група студенти фрлале со камења по полициските сили, кои употребиле солзавец и водени топови за да ги разбијат демонстрациите. Министерот за внатрешни работи Родриго Хинспетер соопштил дека во протестите биле повредени 16 полицајци и дека 46 лица биле уапсени.
Чилеанските медиуми јавиле дека во нередите биле повредени тројца фотографи. Полицијата проценува дека во студентските протести учествувале околу седум илјади луѓе, а на студентите во протестите им се приклучиле и рудари кои исто така се во штрајк.
Извор: Нетпрес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma