Суви смокви за силни коски

26 април, 20110
suvi_smokvi

Поради големата количина на минералот калиум, сувите смокви се најдоа на самиот врв на листата за храна која е најдобра за вашите коски. Само шест смокви ќе ја задоволат третината од дневната потреба од овој минерал.

Бананите исто така содржат голема количина на калиум, но за разлика од нив смоквите содржат два пати повеќе калиум. Овој минерал е особено важен за оние кои патат од висок притисок.

Освен тоа смоквите се одлични за регулирање на процесот на варење на храна и штити од скелетни болести.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi