Светилникот во Александрија

16 јули, 20110
naslovnasvetilnik

Светилниот во Александрија бил изграден околу 300 до 280 година п.н.е., а изградата била реализирана од грчкиот архитект Sostrat од Книдос. Изграден на еден од полуостровите пред градот, претставува едно од најголемите обележја во стариот век.

На една правоаголна основа бил издигнат неколку стотина метри осмоаголно здание. На највисоката платформа во текот на ноќта горел оган, кој што бил одржуван со дрвја и смола. Според легендата Sostrat долго време барал соодветен материјал за изградба, за на крајот да се одлучи да го изгради Светилникот врз огромни блокови од стакло.

Во 1375 година, јак земјотрес го уништил Светилникот. Инаку, уште се нарекува Фарос според полуостровот каде што бил поставен.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit