Category: Сите светски чуда

8106-610x269.jpg
Засолниште на ќерките на сонцето Кога шпанските освојувачи, го уништиле најголемиот дел од Инките и последниот владател на Атауалпа го убиле – останатите жители побегнале во една оддалечена ридска тврдина на Андите. Оттаму уште 39 години, храбро ги напаѓале конквистадорите. Шпанците никогаш не успеале да го пронајдат тајното засолниште. Кога исчезнале и последните Инки, тврдината […]

91_iguasu-610x269.jpg
Тропско чудо, помеѓу три земји Доколку водопадите на реката Игуасу, би биле лоцирани покрај некоја голема туристичка локација, во некој предел кој има пристапен пат, а не би се наоѓале во тешко преодната јужноафирканска прашума, не би можеле да се одбранат пред масата на посетители и многу поодамна би ги надминале сите рекорди на Нијагарините […]

800px-Chichen-Itza-Ballcourt-Panorama-2010-610x269.jpg
Градските рушевини во Јукатан “Нововековна Грчка“, историчарите ја нарекле државата на Маите, која во претколумбискиот период се простирала преку мексиканскиот полуостров Јукатан и пределите кои што се граничеле со него. Повеќе од 130 до сега ископани верски објекти потсетуваат на величенствениот атински Акропол. При првата средба со Чичен Ица, градот на храмовите во северна Јукатан, […]

panama-610x269.jpg
Централната алка на светската пловидба Многу стара замисла е да се спојат Карипското море и Пацифичкиот океан. Со овој проблем се занимавале шпанските освојувачи на Средна и Јужна Америка уште во почетокот на 16-от век. Кралот Carlo VI, бил доволно далековид за да ги предвиде огромните политички и економски бенефиции: во 1524 година, наредил да […]

city-overview-from-tv1-610x269.jpg
Метропола со даски за цртање во прашума За првпат беше разговарано за преместување на главниот град во внатрешноста на земјата, уште во 1825 година. Но, во 1891 година, беше прекинат нацрт планот. Сепак, претседателот Juscelino Kubitschek de Oliveira ги започна повторно преговорите за овој проект во 1965 година. Во период од четири години требаше да […]

1294-610x269.jpg
Најубавиот град во светот Рио де Женеиро е името на градот кој има 4 милиони жители, град кој го сметаат за најубав во цел свет; целосно име на градот Свети Себастијан на реката Јануар. Кога Португалците на 20 јануари 1500 година, се закотвиле со шест каравели со цел да ги протераат Французите, реката ја именувале […]

marina-city-610x269.jpg
Кули како од “пченкарни зрна“во Чикаго Чикаго, град кој е преполн со високи згради, доби нов симбол: Марина Сити, два облакодера високи по 170m, со чудна конструкција и форма. Зградите-кули со шеесет катови, жителите ги нарекоа “пченкарни зрна“ или “силоси за жито“; се состојат од 12m дебели, челични-бетонски јадра со станови во нив. Во бетонските […]

Golden-Gate-Bridge-san-francisco-1020069_1024_7681-610x269.jpg
Најпознатиот висечки мост во светот Сан Франциско, “крал на Пацификот“, по својата големина се наоѓа веднаш после Лос Анџелес и претставува втор по ред северноамерикански градови на западната обала. Се наоѓа на полуостров, а од отвореното море го дели 90km долгиот и 20km широкиот залив. Еден морски ракав што не е поширок од 1km, ве […]

Kennedy-Space-Center-Shuttle-Atlantis-610x269.jpg
Вселенски космодром Кејп Кенеди на полуостровот Флорида – претставува главното стартно место во САД од каде што полетуваат вселенски летала со или без екипаж во нив. Тоа е централната точка и симбол на еден техничко-научен развој, кое што има огромно значење за чoвештвото. Кејп Кенеди е клучната точка за трка до Месечината која што ја […]

normal_Yellowstone-River-in-Hayden-Valley-Yellowstone-National-Park-610x269.jpg
Америка, земја на чудата “Најпрво низ отворот тешко се пробива еден млаз вода. Од длабочината продира некакво чкрипање и гргорење допира до нашето уво, како џиновска сила да се обидува да го спречи неговото продирање на дневната светлина. Но, силата на пареата е многу поголема и успева да излезе на површина. Ненадејно се издигнува столб […]

hale-610x269.jpg
Најголемиот телескоп на светот   На 1.700 m високата планина Паломар во Калифорнија се издигнува една светла, оддалеку видива градба во облик на купола. Во текот на денот 41 m високата купола е затворена, дури во ноќта огромниот полукруг бесшумно се отвара. Тогаш огромниот телескоп на планината Паломар, започнува со “работа“. Со своето огледало од […]

grand-canyon-21-610x269.jpg
Загонетна клисура “Моето име е Lopez de Cardenas и јас го изјавувам следното: наеднаш исчезна земјата под моите нозе. Погледнав надолу и видов клисура, толку огромна, да немам зборови со кои можам да ја опишам. Долу на дното светкаше црвена река, Рио Колорадо…“. Lopez de Cardenas, бил првиот кој го опишал Големиот кањон. Како учесник […]

mount-rushmore_1403416i-610x269.jpg
Претседатели од гранит Речиси 15 години траеа активностите околу најголемиот споменик во Америка, кој е врежан и издлабен и создадена е галерија на претседатели во Блек Хилс во Дакота. Изрезбани се главите на претседателите Washington, Jefferson, Roosevelt и Lincoln. Gutzon Borglum, познат сликар и вајар во САД, имал идеа да направи исто како и старите […]

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris