Category: Сите светски чуда

2962442749_ea29d9db30-610x269.jpg
Пет ката под земјата Некој залутан патник случајно ја пронашол во 1809 година во Кентаки кај реката Грин во една подземна пештера. Не можел ниту да претпостави дека всушност ја открил најголемата пештера во светот. На пет ката, еден под друг, во текот на годините се откирени подземни ходници и дворови во должина од 240 […]

new-york-city-610x269.jpg
Симбол за супер град “Облакодерите во Њујорк се надпросечно високи, поради тоа можат само да се споредат со нешто наддимензионално. Ако некој дојде со авион или брод, на прв поглед може да ги измери само со морето или со небо“. Skyline Њујорк настана во последните шест децении, тоа е збир на екслузивни деловни згради какви […]

1749300-habitat_67_super-610x269.jpg
Рид од станови / куќи за живеење во Монтреал Дали еден ден ќе се произведуваат куќи на производствена трака, како што се произведуваат автомобилите? Moshe Safdie,  28 години се занимава со истражување и пронаоѓање, роден во Израел. Неговиот “пронајдок“ – ридот за живеење – Хабитат – претставуваше архитектонска сензација за време на Светската изложба во […]

niagara-falls1-610x269.jpg
Вода која грми Нијагара е една од најмалите реки во светот. Долга е само 40 km, од езерото Ири до езерото Онтарио. На тој краток пат реката има висинска разлика од 107 m. Тоа всушност претставува причините за брзаците, како и причина за огромниот водопар, Нијагариниот водопад. Овие водопади се лоцирани на пограничниот предел помеѓу […]

94972-004-8E6DDB0D-610x269.jpg
Водениот пат во срцето на Америка Петте големи езера во пограничниот предел помеѓу САД и Канада, би можеле да ги наречеме “море“. Понекогаш, се означуваат како Средоземно море на Северна Америка, а вкупната површината на езерата, Хјурон, Мичиген, Ири и Онтарио, одговара на површината на Република Германија. Сент Лоренс е река која што извира од […]

naslovna-golemadupka-610x269.jpg
Најдлабоката јама направена од човековата рака Веднаш пред јужноафриканската метропола Кимберли се наоѓа огромна јама во земјата кој потсетува на “вистински“ вулкански кратер. Во својот горен дел има облик на огромна инка. Дијаметарот на оваа инка изнесува околу една милја или 1,6 km – а длабока е 1,2 km. Дното на кратерот не може да […]

naslovna-karibska-brana-610x269.jpg
Најголемата брана во долината на Африка – Карипската брана Многу години наназад постои ново езеро на границата помеѓу Родезија (Зимбабве) и Замбија, а името го добило по англиската кралица Елизабет Втора. Со својата должина од 280 км,ширина до 32км и површина од преку 3000км2, на секој начин може да се мери со ,,старите,, езера на […]

Victoria-falls-610x269.jpg
Чудо на Африка ги нарекол Водопадите на Викторија, А.Е.Јохан најголемиот познавач на тој континент.На едно од своите последни патувања поминал 1000км, повторно да ги види своите водопади. ,,Темниот  крик на водопадите допирше во белата ноќ,чувствував дека ги допирам,, вака ја опишал Јохан таа средба. ,, Стоев и ги гледав, а срцето силно ми чукаше,ветерот го […]

abusimbel-naslovna.jpeg
Историчарот на уметност Џулијус Мејер Граф го раскажа своето искуство од посетата на едно од најубваите места на земјината топка. Прифативме пат до едно место кое е тешко достапно. Но, кога застанавме пред џиновските диви високи по 20 метри, качени на подлога тогаш ја сфативме нивната моќ. Тие се сместени на западното крајбрежје на Нил. […]

asuan-naslovna.jpg
Постоењето на Египет зависи од една единствена река, а тоа е реката Нил. Површината на земја која може да се наводнува од оваа брана се наоѓа од двете страни на течението на реката. Уште пред 85 години луѓето почнале да ја градат првата брана во близина на Аусан, кој е оддалечен скоро 1000 км од […]

suecki-kanal.jpg
Суецкиот канал е вештачки канал долг 163 километри меѓу Средоземно и Црвено море кој ги разделува африканскиот од азискиот континент. Тој е најблиската поморска врска меѓу западната и источната Земјина Хемисфера. Големата стратешка важност на Суецкиот канал за Западот станува уште појасна ако се земе предвид најважниот танкерски воден пат за снабдување на Европа со […]

borobudur_panorama.jpg
На островот Јава, храмот Боробудур е наречен боженствен брег. Всушност станува збор за брдо кое е покриено со масивни камења, а не за некоја одвоена, осамена градба. Кога во чест на Буда во 7-ми век е создадена оваа градба со најголеми димензии, овој најголем храм во Азија, будизмот на индискиот потконтинент веќе бил во опаѓање. […]

Great-wall-of-china.jpg
Ѕидот се крева над најстрмните ридови (лево), криви низ пусти ридски предели (горе десно) и ги заокружува целите ридски ланци, како тука (доле десно), западно од главниот град, Пекинг. Меѓу сите гигантски градби на светот, Големиот кинески ѕид е далеку најголем. Во долж изнесува 2.450 километри – тоа отприлика одговара на одалеченоста од Хамбург до […]

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris