Телевизијата може да ве убие

15 јуни, 20110
tv

Премногу гледање телевизија може да доведе до прерана смрт. Секојдневното трошење  повеќе од 2 часа во гледањето телевизија може да доведе до прерана смрт пред 65 година, покажале новите истражувања на американските експерти.

Експертите од Универзитетот Харвард дошле до заклучок дека луѓето кои секој ден поминуваат по 2 часа во гледањето телевизија имаат 13% повисок ризик да умрат пред 65 година, најмногу поради дијабетис или срцеви заболувања.

Експертите веруваат дека телевизијата го нарушува здравјето на два начина. Првиот е поради физичката неподвижност, а другата е поради консумирањето брза храна и грицки. Европејците поминуваат во просек по 3 часа пред малите екрани, австралијанците 4, а американците дури 5 часа дневно.

Двајца научници Андрас Гронтвед и Френк Ху, по осум студии во кои биле вклучени стотици илјади луѓе од 1970 до 2011 година, дошле до заклучок дека гледањето телевизија често доведува до лежерно однесување во западното општество. Тие откриле дека два часа гледање телевизија на ден во 20% од случаите може да предизвика дијабетис тип 2, а шансите за срцеви заболувања кај луѓето се 15%.

Пораката е едноставна. Немалето го гледањето телевизија, за да си го заштитите своето здравје.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/