Тигрест тепих од 500.000 цигари

10 ноември, 20110
tepih

Ксу Бинг, еден од најпознатите кинески современи уметници, го создал овој уникатен тигрест тепих од 500.000 цигари. Вистински тигрест тепих е реткост да се види, а и да се има, но уште поретко може да стретнете тепих изработен од стотици илјади цигари.

Тепихот во облик на тигар е тежок импресивни 440 килограми, а би требало да биде еден од најголемите уметнички дела инспирирани од цигари на уметникот Ксу Бинг како и еден од најголемите на светот.

Тепихот од цигари во облик на тигар создаден е преку напорите на група уметници кои заеднички го изработиле ова единствено уметничко дело кое ќе биде изложено во Вирџинија Музејот за ликовна уметност, во јануари 2012 година.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus girişEskişehir Odunpazarı Escort Işıltı