Тина Тарнер

20 јуни, 20110
tina1-gal

Ана Меј Булок, попозната по нејзиното сценско име Тина Тарнер (родена 26 ноември 1939 во Нетбуш, Тенеси) е американска пејачка, танчерка и изведувач. Нејзиниот успех, доминантност, популарност и придонеси во рок музиката и ја дале титулата кралицата на рок & ролот.Таа е позната во светски рамки по своите енергични претставувања на сцената, моќниот глас и гласните концерти, како и по нејзините долги и пропорционални нозе кои се сметаат за најпознати во шоу-бизнисот.

Тарнер се смета за една од најпопуларните светски изведувачи и за најуспешен женски рок-уметник на сите времиња,со продажба на близу 200 милиони копии од нејзините албуми на светско ниво.

Светската турнеја на Тарнер насловена како Break Every Rule Tour имаше најголем број на продадени билети и беше посетена од близу четири милиони фанови. Исто така, Тарнер ги надмина и The Rolling Stones со својата турнеја во Европа именувана како Foregn Affair Tour во 1990 година и изведувајќи за четири милиони луѓе во само шест месеци. Нејзината турнеја од1996 – Wildest Dreams Tour, беше изведена за 3,5 милиони фанови. Во 2000 година, таа ја лансираше турнејата Twenty Four Seven Tour.

Во 2008, Тарнер се појави за прв пат по осум години со светската турнеја Tina: Live in Concert Tour.Оваа турнеја стана една од најмногу посетените во годината.

http://www.youtube.com/watch?v=54XRNQ2C2x0

http://www.youtube.com/watch?v=aIrCFrFpHvw

http://www.youtube.com/watch?v=rjpve1LoqiE&playnext=1&list=PLA05F5C37D264063D

http://www.youtube.com/watch?v=zZf_lo0Ux_8

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma