Титулата на Вимблдон за Квитова

3 јули, 20110
XXX during the XXX round match against XXX on Day Twelve of the Wimbledon Lawn Tennis Championships at the All England Lawn Tennis and Croquet Club on July 2, 2011 in London, England.

Петра Квитова за пр пат освои титула на еден Гренд Слем турнир, откако во финалето на овогодинешниот Вимблдон ја совлада Марија ШАрапова со убедливи 6:3, 6:4.

Двете двојни грешки во низа на Шарапова и овозможија на Квитова да поведе со 5:2 во првиот сет, по што не и беше тешко првата делница да ја реши во своја полза. Беше тоа и прв сет кој Шарапова го загуби на овогодинешниот Вимблдон, но се покажа дека тенисерката од Чешка ќе биде пресилен противник за Русинката.

Квитова направи брејк веднаш на почетокот на вториот сет и така ја потврди предноста во мечот, па, иако Шарапова успеа да израмни на 3:3, следеше нов брејк за водство од 4:3 по кој немаше враќање.

Јана Новотна беше последната тенисерка од Чешка која пред 13 години го осови Вимблдон, додека пред тоа неприкосновена на трева беше и и Мартина Навратилова, која присуствуваше на ова финале.

Извор: Спортнет

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit