Тонизирајте ја кожата на лицето со кафе

9 ноември, 20110
kafe

Треба да знаете дека кафето е многу полезно за кожата, ако го употребуваме во приготвувањето на маски, лосиони и други домашно приготвени препарати. Специјално за кожата на лицето ви предлагаме две варијанти – хидратантен лосион и Anti-age маска која ќе ве спаси од малите брчки.

Хидратантен лосион

Сварете кафе, оставете го да истине и со него наполнете сад за лед коцки. Науто и навечер тријте го лицето со приготвениот од вас лед, кожата идеално ќе се хидратира и ќе изгледа многу посвежа.

Anti-age маска

Разтворете една супена лажица ржано брашно во пресно сварено кафе додека не се добие еднолична каша. Нанесете на лицето за околу 15 минути, и потоа измијте го лицето со млака вода. Маскава ја затегнува кожата на лицето и има лифтинг ефект.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş