Топ 10 борбени авиони

22 август, 20110

Оваа листа на борбени авиони е направена според нивните перформанси и карактеристики, каде се гледа нивната брзина, носивост на боева муниција, прецизност, сигурност и др.

Борбените авиони се едни од носителите на борбените дејствија во војните, без нив војувањето со сигурност би било потешко и покомплицирано. Денес ќе ви ги претставиме овие прекрасни модели на борбени авиони кои од година на година се се поусовршено но и поскапи.

 

10.  J-10,  China

9. MIG-29,  Russia

8. F-16, USA

7. F-15 Eagle, USA

6. SU 27, Russia

5. Rafale, French

4. JAS 39 Gripen, Sweden

3. F/A-18 Hornet, USA

2. Tiphoon, EU

1. F22 Raptor, USA

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit