Топ 10 најдобри плажи во светот според National Geographic :) Добар избор :)

31 октомври, 20110
1

Популарното издание на National Geographic публикуваше список на најдобрите плажи во светот.

Според експертите во областа на туризмот, нема ништо поубаво во светот од песочните плажи на Сејшелските острови.

За лидер е избрана плажата на островот Ла Диг поради кристално белиот песок и кристално чистата вода

„Ние сме пресреќни што вакво престижно издание како што е National Geographic ги избра Сејшелските острови како најубави во светот. Имаме чисто тиркизно сино море, уникатни плажи и огромно разнообразие од катчиња за одмор, започнувајки со коралните, а завршувајќи со гранитните плажи…“ -изјавува извршниот директор на Советот по туризам на Сејшелските острови.

А еве ги и топ 10  плажите што ви го одземаат здивот…

№1 Остров Ла Диг

№2 Малдивски острови

№3  Таити

№4 Хемптнс (Њујорк)

№5 Ланика Бич (Хаити)

№6 Нанткет (САД)

№7 Oстров Фрејзер (Австралија)

№8 Сент Бартс

№9 Лангкави (Малајзија)

№10 Кауноа Беј (Хаваи)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi