Топ 10 најдобри возачи на Формула 1

13 август, 20110

Шампионатот во Формула 1 е најдобро натпреварување во мото спортот. Зборот Формула 1 го има зборот “формула” , што значи збир на многу правила кои треба да се следат за да бидеш најдобар. Во прилог ви ги претставуваме најдобрите 10 возачи(пилоти) на Формула 1. Луѓе кои ја одбележаа историјата на овој спорт.

10. Jack Brabham

9. Nelson Piquet

8. Alberto Ascari

7. Niki Lauda

6. Jackie Stewart

5. Jim Clark

4. Alain Prost

3. Juan Manuel Fangio

2. Ayrton Senna

1. Michael Schumacher

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit