Топ 10 најголеми концерти во историјата

18 јуни, 20110
Untitled

1. . Rod Stewart  на Плажата  Копакабана во 1994 [3.500.000]. Новогодишна прослава  на  кој настапил  Rod Stewart  пред најголемата публика било кога.

 

2. Њујоршката филхармонија во Централ парк во 1986 [800000]. Најголемиот класичен концерт кој го прослави реотварањето на Статуата на слободата.

3 Garth Brooks во Централ парк во [750.000] беше голем кантри концерт со . Brooks исполнуваа класики како  “Friends in Low Places”, and “The Dance”.

4. Steve Wozniak’s 1983  американски фестивал [670,000] е културен настан спонзориран од страна на еден од ко-основачите на Apple , Steve Wozniak. Се одржа во Калифорнија со голема изведувачи како Motley Crue, U2 and David Bowie..

5. Summer Jam во Watkins Glen [600,000 +]. Голем хипи концерт во Њујорк, учествувале  бендови како The Grateful Dead and the Allman Brothers

6. Isle of Wight фестивал [600.000] е најголемиот концерт досега одржани во Велика Британија. The Who, The Doors and Leonard Cohen  се дел од уметниците кои настапуваа и Џими Хендрикс беше исто така дел од овој настан, ова жал е неговата последна претстава. Сите билети се продадени на првиот ден.

7. Simon & Garfunkel [500.000] по повод своето второ обединување одржаа концерт  во Централ Парк во 1981 година. Тоа беше бесплатен концерт кој го пренесуваше телевизија HBO .

8. Toronto SARS Benefit 2003 [450,000+] Болеста САРС која ги  нападна  Азија и Торонто во Канада беше причина за овој добротворен концерт . Rolling Stones, AC/DC и Justin Timberlake се некои од уметниците што поддржаа овој настан

9. Вудсток 1969 [400.000] беше поп-културата насатн  на деценијата, кој имаше големо влијание врз и американската музика и култура. Легендарни уметници како Jimi Hendrix, Janis Joplin, Santana и Who беа само дел  од многуте кои настапуваа извршуваат. Публиката, кои беа главно хипици , кои се собраа да уживаат во музиката и да испратат порака за мир.

10. Blockbuster RockFest 1997 [385,000. Се одржал во  Texas Motor Speedway учествувале  изведуавачи како No Doubt, Counting Crows and Matchbox Twenty.

 


 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma