Топ 10 најскапи автомобили во светот 2010-2011

18 јуни, 20110
silver-porsche-carrera-gt

1. Bugatti Vevron1.700.000$. Ова е дефинитивно нај скапиот автомобил кој на пазарот, кој смее да се вози на улица. Воедно ова е и најбрзиот автомобил кој постигнува брзина од 100 km/h  за  2.5sec.

2. Lamborghini Reventon 1.600.000$. Најмоќниот  и најскапиот Lamborghini некогаш бил произведен е вториот на листата. За  3,3 секунди  достигнува 100 km/h.

3. McLaren F1 $970,000. Во 1994 година,  McLaren F1 беше најбрз и најскап автомобил. И покрај тоа што бил конструиран  пред 15 години, тој  постигнува  100 km/h  3.2 секунди

4. Ferrari Enzo $670,000. Најпознатиот  supercar кој некогаш бил изграден. Постигнува 100 km/h  за 3.4 секунди. Само 400 единици беа произведени и во моментов се продава за повеќе од 1.000.000 $ на аукции.

5. Pagani Zonda C12 F $ 667,321. Произведена од мала независна компанија во Италија, Pagani Zonda C12 F е 5-ти најбрз автомобил во светот. Може да достигне 100 km/h  за 3,5 секунди.

6. SSC Ultimate Aero 654.400 $.  Е 6-тиот  најскап автомобил, а всушност е втор  најбрз на улица во од 0- 100 km/h  2,7 секунди. Чини колку половина од  Bugatti Veyron, но сепак има доволно моќ да се натпреварува против најскапиот автомобил. Се проценува дека има само  25 од  овој модел, не се произведува веке.

7. Saleen S7 Twin Turbo 555.000 $.Е првиот вистински американски supercar, рангиран  е како трет најбрз автомобил во светот.Постигнува  0- 100 km/h во 3,2 секунди.

8. Koenigsegg CCX $ 545,568. Произведен е во Шведска  се бори да стане најбрзиот автомобил во светот. Во моментов, тоа е 4 четврт најбрз  автомобил во светот .

9. Mercedes-Benz SLR McLaren Roadster 495.000 $. Е најбрз автомобил во светот со автоматски , постигнува 0- 100 km/h за 3,8 секунди. Тоа е луксузен кабриолет со навистина моќен мотор, што резултира со извонредни перформанси и стил.

10. Porsche  Carrera GT $ 440,000. Supercar со динамична контрола на стабилност, постигнува 0- 100 km/h за 3,9 секунди. . Porsche  Carrera GT е калибар  на вистински тркачки автомобил да понуди невидено искуство на патот .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma