Топ 10 најмоќни автомобили на сите времиња

6 август, 20110

Големи, тешки, гласни и груби, вистински мускули со кои Американската индустија за коли сеуште се гордее.

Најмоќните коли на сите времиња

 

10. 1970 Buick GSX

Само 678 вакви коли достапни во бела и жолта боја, како купе верзија на Buick GS 455 со 360 коњски сили.

9. 1968 Pontiac Firebird Coupe

Првата генерацја на Понтиак, едни од најсилните коли појавени на пазарот.  Доволно популарна за тоа време посебно во филмот “Smokey and the Bandit” со 335 коњски сили.

8. 1969 Dodge Charger

Познат и по надимокот General Lee, ова купе е ѕвездата во филмо The Dukes of Hazzard, со 375 коњски сили.

7. 1970 Boss 302 Mustang

Убавецот создаден за трки, кога оваа кола ја достигнува својата вистинска брзина, или брзината за која е создадена, подобро држи се цврсто.

6. 1965 Pontiac GTO

Ѕверска кола со таква сила која тешко се контролира. Мотор од 389 кубни инчи и моќ на 335 коњски сили

5. 1970 Plymouth Hemi ‘Cuda

Пет пати посилен V8 мотор,  неверојатни 428 коњски сили, нема место за коментар…

4. 1970 Chevelle 454 SS

454 кубен мотор, 7,4 литри, 360 коњи… нескротилива сила

3. 1969 Z28 Chevy Camaro

Најпосакувана кола, со сила и стил, дизајнирана за трки но и елегантна за улица. Се уште кола која се цени и плаќа огормни суми

2. 1966 Shelby Cobra 427

Оваа ѕверска кола доаѓа како внука на легендарнот Carroll Shelby, најпозната моќна кола некогаш направена, комбинација од Американскиот Ford 427 мотор  и Британскиот AC Ace roadster, премоќно.

1.    1967 Shelby Mustang GT500

Мустанг креиран од Carroll Shelby, претставен во 1967 година со 428 инчен мотор и 355 коњски сили. Покрај силниот мотор е дизајниран и како возило кое воодушевува како и на трките така и во секојдневна вожња. Едноставно крал на патот, хит тогаш и денес.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit